Toy Story 4

Czy domowa zabawka ma własną tożsamość? Na te i inne pytania, których nikt dotąd nie zadał, można znaleźć odpowiedź w „Toy Story 4”.

Powrót Chudego i nowy bohater

Forky składa się z plastikowych części – zestawu widelca i łyżki – wygiętego środka do czyszczenia rur i złamanego patyczka od lodu. Wszystko sklejone, ozdobione małą plasteliną i dwojgiem małych oczu, dają w rezultacie figurkę, która z pewnością może być traktowana jako zabawka, ale jej elementy pochodzą z kosza na śmieci. Forky to nowy dodatek do pokoju dziecinnego Bonnie – dziewczynka sama go stworzyła – i stawia Zabawki, zwłaszcza odpowiedzialnego szeryfa Chudego, przed dość sporym problemem. Ponieważ tożsamość zabawki Forky nie jest solidna, a każdy kosz na śmieci wydaje mu się zaginionym domem. Tak więc, zanim policzymy wszystkie akcesoria do głów ziemniaka, Woody i Forky są przetrzymywani w sklepie ze śmieciami, podczas gdy kowbojka Jessie i Buzz Astral próbują zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się zła.

Czym jest zabawka

W rzeczywistości „Toy Story 4 ” – która zawiera równie czarujący i wyjątkowo dokładny podtytuł „Nie słuchaj żadnych rozkazów” – odpowiada na te, a także na inne pytania, których prawdopodobnie nigdy sobie nie zadałeś, ale absolutnie dawno temu należało zapytać kompleksowo i odpowiedzieć w bardzo zabawny sposób. Na przykład, co dzieje się z zagubioną zabawką? Jak czuje się odrzucona zabawka? Z jakimi problemami musi się zmagać zabawka, która tak naprawdę nie jest rzeczą, czy była czymś innym? Co dzieje się z pluszowym bydłem, które jest oferowane do sprzedaży na terenach targowych? I czy lalka brzuchomówca jest właściwie lalką, czy nie?

To prawda, że film rozwija się trochę czasu, a zwłaszcza na początku, ludzcy aktorzy zbyt mocno wypychają się na pierwszy plan. Następnie wykonywany jest typowy kicz Disneya, a każda scena przedstawia uroczą Bonnie w towarzystwie słodkiego i spragnionego muzycznego sosu, który nasuwa pytanie: co jeździło w Randy Newman? Niemal hiperrealistyczne upada w niektórych miejscach, zwłaszcza animacja tła, co stanowi dziwny kontrast z ogólnie raczej bajkowym charakterem produkcji. Ale gdy historia przyspiesza, wszystko idzie w dobrym kierunku. Ponieważ wkrótce nie tylko walka domowej roboty Forky z kryzysem tożsamości, wkrótce istnieje możliwość istnienia zabawki bez wiązania dziecka w pokoju, a wraz z nią idea samostanowienia, a nawet wolności. I tak bierze swój kolejny przygodowy rozdział edukacyjnej powieści o delikatnej zabawkowej duszy szeryfa Chudego. Czy będzie szczęśliwe zakończenie?

Cześć! Jestem Bartek - miłośnik dobrych filmów, książek i muzyki. Sięgając po nowe pozycje lubię oderwać się od codzienności, stąd do moich ulubionych gatunków należą fantasy i sci-fi. Nie pogardzę jednak żadnym tytułem, który można uznać za dobry w swoim gatunku. Chętnie podzielę się z Tobą ciekawymi, nie zawsze szeroko znanymi, tytułami filmów i książek, po które warto sięgnąć.
Back To Top