Shazam!

Nikt nie potrzebuje nowego bohatera w pelerynie i spandeksowych spodniach, ale dzięki Shazam wszechświat DC zyskuje odświeżający dodatek, który utrzymuje się w atrakcyjny sposób.

Biznes filmowy o superbohaterach jest tak dobry, że zdominował świat filmowy w niemal przytłaczający sposób. Jeszcze jedna postać, czy to z DC, czy z Marvel Universe, tak naprawdę nikogo nie potrzebuje. Zwłaszcza, że ​​wszystko, co pojawiło się w kinie dziesięć lat temu jako innowacja gatunkowa, w międzyczasie powróciło do konwencji. Ale „ Shazam!” po raz kolejny udaje się zaskakująco odświeżający zwrot w gatunku.

Powrót do korzeni

Po raz kolejny „powrót do korzeni”: wraz ze wszystkimi głównymi bohaterami wieku młodzieńczego „Shazam!” przywraca kulturę superbohaterów z powrotem do środowiska, w którym spełnia swoją podstawową funkcję: utrzymywanie żywych snów dzięki wyobrażonym, tajemnym tożsamościom. 14-letni Billy (Asher Angel) stracił matkę jako 7-latek w zamieszaniu w wesołym miasteczku i od tego czasu przeszedł przez amerykański system opieki zastępczej. Raz po raz wyrywa się, bo nie może porzucić jej poszukiwań. Nawet z najnowszej rodziny chce się szybko wydostać, chociaż naprawdę miłe pięcioro innych przybranych dzieci w każdym wieku i kolorze skóry oferuje różnorodność. Jak Freddy (Jack Dylan Grazer), który jest tylko trochę młodszy, ale ma wspaniałe poczucie humoru i wielką wiedzę o superbohaterach. Co bardzo szybko okaże się niezwykle przydatne.

Świeży pomysł na superbohatera

Wydarzenia, które opowiada film, stały się rzadkością w gatunku, a mianowicie z Billy’ego powstaje superbohater Shazam. Oznacza to, że przybiera postać fizyczną 39-letniego aktora Zachary’ego Leviego, ubranego w czerwony spandeksowy garnitur, białą pelerynę i emblemat błyskawicy na piersi. Jednak wewnętrznie Shazam pozostaje 14-letnim chłopcem, który nie wie, co zrobić ze swoimi super mocami. Wykorzystuje skoncentrowaną wiedzę Freddy’ego: systematycznie testuje dwóch chłopców za pomocą tego, co Shazam może zrobić: latać? Odeprzeć pociski? Niewidzialność? Nadludzka siła fizyczna? Czy może prześwietlać wzrokiem? Bardzo szybko seria testów zyskuje nową pilność, ponieważ pojawia się Dr. med. Sivana (Mark Strong), czarny charakter, który atakował siły Shazama, aby uwolnić „Siedem grzechów głównych” na świecie.

„ Shazam!” jest także tak świeży, ponieważ humor wywodzi się całkowicie z codziennych sytuacji chłopców. Od dwuznacznego kontrastu między aspiracją a rzeczywistością, między popisywaniem się i niepewnością, między dziecięcym strachem a dorosłym zagrożeniem, które Zachary Levy nieustannie ujawnia w swoim bezpretensjonalnym, apodyktycznym występie. Dzięki temu bycie podobnym do superbohatera wraz z jego tak męczącą autoreferencyjnością zostaje przyjemnie odsunięte na dalszy plan. Mark Strong daje budzącego grozę czarny charakter, ale prawdziwy dramat nie rozgrywa się między nim a Shazamem, ale między Billy’m i Freddy’m i tak trudnymi pytaniami, jak to, czy warto porzucić autonomię, aby zostać częścią rodziny?

reżyseria:David F. Sandberg
scenariusz:Henry Gayden
gatunek:Fantasy, Akcja
produkcja:USA
premiera: 5 kwietnia 2019 (Polska) 27 marca 2019 (świat)
Cześć! Jestem Bartek - miłośnik dobrych filmów, książek i muzyki. Sięgając po nowe pozycje lubię oderwać się od codzienności, stąd do moich ulubionych gatunków należą fantasy i sci-fi. Nie pogardzę jednak żadnym tytułem, który można uznać za dobry w swoim gatunku. Chętnie podzielę się z Tobą ciekawymi, nie zawsze szeroko znanymi, tytułami filmów i książek, po które warto sięgnąć.
Back To Top