Ocean ognia

Rola nowo mianowanego dowódcy łodzi podwodnej, który chce zapobiec wojnie, wprowadza nowy aspekt do galerii postaci granych przez Gerada Butlera.

Po cichu prześladował grę. Teraz miałby wolne pole ognia. Łuk i strzały zostają doprowadzone do oparcia; karabin myśliwski byłby dla niego zbyt prozaiczny. Joe Glass waha się przez chwilę, zanim zabije wspaniałą łanię. W samą porę widzi dwa jelonki, które ufają pójściu za matką. Łowca, który oszczędził swoją bezpieczną ofiarę, zostanie natychmiast wytropiony przez pustynię helikopterem: Glass musi rozpocząć misję, w której ułamek sekundy może zdecydować, czy wybuchnie wojna światowa. Amerykańska łódź podwodna znalazła się w niebezpieczeństwie na Oceanie Arktycznym, być może została zaatakowana przez rosyjską łódź podwodną. Będzie to pierwsza misja Glassa jako dowódcy. Nie ukończył akademii wojskowej, ale jest oficerem proletariackim, który miał przede wszystkim promować zaufanie swojego zespołu. W przeciwieństwie do byłych bohaterów Gerarda Butlera Glass jest człowiekiem świata.

Na głęboką wodę

USS Omaha szybko odnajduje swój torpedowy siostrzany statek, którego domniemany napastnik również upadł: najwyraźniej z powodu sabotażu. Podczas gdy Amerykanie odzyskują siły od kapitana Andropowa (Michaela Nyquista) i innych ocalałych, w rosyjskiej bazie marynarki wojennej odbywa się zamach stanu, a minister obrony przejmuje kontrolę nad prezydentem Federacji Rosyjskiej. Szef United Chiefs of Staff (Gary Oldman) doradza strajk wojskowy, ale na razie Pentagon wysyła niewielką jednostkę Navy Seals, aby sondować sytuację. Ponieważ jest już na miejscu, powinna uwolnić prezydenta. Tymczasem Glass musi przekonać Andropowa do bezpiecznego poruszania się w Omaha przez wydobywany dźwięk, aby uratować wyzwolonego.

„Ocean ognia” przedstawia się jako staroświecki thriller podwodny, jako kino klasy B z przypuszczalnie bogatym budżetem, ale z możliwą do zarządzania liczbą lokalizacji i aktorów (większość wykonawców to świeże twarze, które urosły wystarczająco do swoich zadań). Scenariusz jest niewinny samozadowolenia, pełen dumy z intrygujących zwrotów akcji i wstydu z powodu tego, jak paskudne są. Z jednej strony oryginalne jest to, że napięcie opiera się na uspokojeniu i deeskalacji – po obu stronach są podżegacze wojenni, ale otoczeni postaciami, które potrafią wymyślić alternatywy.

Ponadto film jest atrakcyjny jako kolejna kreacja Gerarda Butlera, który różni się od sprawdzonej formuły. Podczas gdy działa jako wściekły improwizujący strateg w cyklu „Upadku”, na razie opuszcza tę część, będąc liderem Navy Seals (Toby Stephens). W trzecim akcie przyznaje jednak Glassowi heroiczną męskość. „Ocean ognia” przywołuje konserwatywne cnoty, takie jak lojalność, prawy patriotyzm i szacunek wśród żeglarzy. Nyquist okazuje się być odpowiednikiem dumnej nostalgii. Przyjemnie jest patrzeć na chorego na raka aktora w jednej z jego ostatnich ról – i komfortowo doświadczać dyskretnego profesjonalizmu jego choroby.

reżyseria: Donovan Marsh
scenariusz: Jamie Moss, Arne Schmidt
gatunek: Thriller, Akcja
produkcja: USA
premiera: 26 października 2018 (Polska) 19 października 2018 (świat)
Cześć! Jestem Bartek - miłośnik dobrych filmów, książek i muzyki. Sięgając po nowe pozycje lubię oderwać się od codzienności, stąd do moich ulubionych gatunków należą fantasy i sci-fi. Nie pogardzę jednak żadnym tytułem, który można uznać za dobry w swoim gatunku. Chętnie podzielę się z Tobą ciekawymi, nie zawsze szeroko znanymi, tytułami filmów i książek, po które warto sięgnąć.
Back To Top