Cztery pory roku Vivaldiego w wersji NFM Orkiestra Leopoldinum

W muzyce klasycznej są takie dzieła, które z łatwością rozpoznają nawet osoby na co dzień niezainteresowane tym gatunkiem. Jednym z nich jest cykl koncertów skrzypcowych Cztery pory roku Antonio Vivaldiego skomponowany w 1723 roku. Wciąż jest on regularnie wykonywany przez orkiestry i solistów z całego świata, a już w kwietniu masz okazję usłyszeć na żywo wykonanie NFM Orkiestry Leopoldinum w bielskiej sali koncertowej Cavatina Hall. Na tym wydarzeniu barokowe kompozycje zostaną poddane współczesnej parafrazie kompozytora Maxa Richtera.

The Four Seasons Recomposed – współczesna adaptacja barokowych koncertów

Trudno znaleźć kogoś, kto nigdy nie słyszał o Czterech porach roku Antonio Vivaldiego. Te charakterystyczne koncerty skrzypcowe są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych dzieł barokowej muzyki klasycznej. Nic więc dziwnego, że na przestrzeni lat doczekały się one wielu adaptacji, a jedną z nich jest współczesna parafraza autorstwa Maxa Richtera, brytyjskiego kompozytora.

The Four Seasons Recomposed to reinterpretacja ponadczasowego dzieła Vivaldiego. Richter zachował w niej wiele znanych wątków, które jednak bywają prowadzone w nowy i niejednokrotnie zaskakujący dla słuchaczy sposób. Wszystko to sprawia, że parafraza popularnych koncertów brzmi świeżo i pozwala spojrzeć na barokowe dzieło w nieco innym, współczesnym świetle. 21 kwietnia 2024 roku współczesną adaptację barokowych koncertów wykona NFM Orkiestra Leopoldinum.

Wystąpi ona w sali koncertowej Cavatina Hall w Bielsku-Białej. Jeśli lubisz muzykę klasyczną i emocje związane z wirtuozerskim wykonaniem na żywo, koniecznie dodaj ten koncert do swojego kalendarza. Pełen opis wydarzenia znajdziesz na stronie https://cavatinahall.pl/events/four-seasons-recomposed/.

Alexander Sitkovetsky i NFM Orkiestra Leopoldinum w wyjątkowym repertuarze

NFM Orkiestra Leopoldinum zadebiutowała na polskiej scenie muzycznej już prawie pół wieku temu. Przez ten czas grupa koncertowała nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, co więcej, była również wielokrotnie zapraszana do nagrań studyjnych, i to nie tylko ściśle pojętej muzyki klasycznej. Gotowe nagrania współtworzone przez orkiestrę otrzymywały wiele nagród i wyróżnień, w tym między innymi nagrody Fryderyka za płyty nagrane wspólnie z Atom String Quartet.

W minionym roku 2023 prowadzenie nad NFM Orkiestrą Leopoldinum objął skrzypek Alexander Sitkovetsky. To muzyk, który ma na swoim koncie wiele sukcesów i prestiżowych nagród. Występował z wybitnymi orkiestrami jak między innymi Royal Philharmonic Orchestra albo BBC Concert Orchestra.

Podczas kwietniowego występu w Bielsku-Białej to właśnie Alexander Sitkovetsky wykona solowe partie The Four Seasons Recomposed. To jednak nie koniec – skrzypek wraz z orkiestrą zaprezentują repertuar rozszerzony zarówno o dzieło barokowe, jak i współczesne. W programie koncertu znajduje się barokowa sonata Giuseppe Tartiniego, a także utwór Samuela Barbera pochodzący z XIX wieku.

Odwiedź Cavatina Hall i doświadcz najwyższej jakości muzyki na żywo

Koncert muzyki na żywo to doświadczenie, którego nie sposób przyrównać do odtwarzania nagrań, i to nawet w najwyższej jakości. Cavatina Hall w Bielsku-Białej to nowoczesna sala koncertowa będąca miejscem wielu takich wydarzeń, w tym nie tylko zbliżającego się kwietniowego koncertu NFM Orkiestry Leopoldinum. Lubisz muzykę klasyczną i mocne barokowe brzmienia koncertów skrzypcowych? A może wolisz klimatyczne dźwięki soulu albo jazzowe improwizacje? W Cavatina Hall znajdziesz to wszystko, a nawet jeszcze więcej, i to w wykonaniu najlepszych artystów z całego świata!

Cavatina Hall zwraca na siebie uwagę niebanalnym, zaokrąglonym projektem budynku, pięknym, a zarazem nowoczesnym wykończeniem wnętrza i setkami miejsc dla słuchaczy rozmieszczonych nie tylko pod sceną, ale także na balkonach bocznych, gdzie można liczyć na równie dobrą widoczność.

Tym, co ją wyróżnia, jest jednak przede wszystkim starannie dopracowany system dźwięku przestrzennego. To dzięki niemu wszyscy słuchacze w całej sali czują się niemal zanurzeni w dźwięku, który dociera do nich równomiernie z każdej strony.

Cavatina Hall Essentials – cykl koncertowy dla wielbicieli muzyki klasycznej

Choć w Cavatina Hall występują artyści muzyczni bardzo wielu gatunków, to muzyka klasyczna zajmuje tu szczególne miejsce. By móc ją celebrować i częściej doświadczać emocji, które ze sobą niesie, już w minionym roku powstał nowy cykl koncertowy Cavatina Hall Essentials. To cykliczne koncerty muzyki klasycznej, choć nie zawsze w tradycyjnym wykonaniu. Nie brakuje wśród nich nowoczesnej klasyki, lekkiego jazzu czy artystów, którzy nie stronią od improwizacji.

Już w kwietniu na bielskiej scenie wystąpi NFM Orkiestra Leopoldinum, ale pamiętaj, że to niejedyne wydarzenie tego typu, a kalendarz Cavatina Hall jest pełen koncertów zaplanowanych na ten rok. W maju wystąpi Sławek Jaskułke, wybitny pianista promujący album, który jest nagraniem koncertu w buddyjskiej świątyni.

Miesiąc później na scenie pojawi się Sulamita Ślubowska, doceniana skrzypaczka, która w towarzystwie klarnecisty Andrzeja Cieplińskiego, wiolonczelisty Macieja Kułakowskiego i pianisty Tymoteusza Biesa wykona wyjątkowe dzieło Oliviera Messiaen napisane w niewoli podczas II wojny światowej. Po więcej informacji, kalendarz koncertów, pełen opis wydarzeń i możliwość zamówienia biletów zajrzyj na oficjalną stronę internetową Cavatina Hall.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top